Jedovnice, Moravský kras
DEN 1 - Čtvrtek 9.5. - Punkevní jeskyně, Macocha
Jedeme na 3 noci do Moravského krasu. Našli jsme ubytování v Jedovnici. Vyrážíme z Tábora kolem desáté, obědváme u Tří věžiček u Jihlavy a kolem 14 hodiny jsme v Jedovnici. Dáváme si věci na náš apartmán, rychle balíme věci na výlet a spěcháme na Macochu, kde musíme do 15 hodin vyzvednout zamluvené lístky do Punkevní jeskyně. Stíháme to jen tak tak. K jeskyni se přesouváme lanovkou, pěšky už bychom to nestíhali.
Za chvíli již vstupujeme do jeskyně. Procházíme labyrintem chodeb s bohatou krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Odtud pokračujeme k podzemní plavbě na lodičkách. Plavíme se asi půl kilometru nízkými chodbami. Moc se nám to líbí. Kluci jsou šťastní, že sedí úplně vpředu. Cestou nás čeká zastávka s prohlídkou podzemního Masarikova dómu.
Po plavbě se jdeme zase na lanovku. Nahoře klukům kupujeme preclíky. Jdeme nahlédnout do propasti Macocha z horní vyhlídky u chaty. Pak ještě jdeme k dolní vyhlídce. Po návratu nahoru si dáváme občerstvení v místní chatě. Jídlo už bohužel nedělají, takže jdeme k autu a vracíme se do Jedovnice. Z pensionu jdeme k rybníku Olšovec, kde je na břehu příjemná restaurace Barachov, kde si dáváme večeři. Kluci si hrají na místním dětském hřišti, na písku budují krasové útvary.
Videa nejsou k dispozici.
DEN 2 - Pátek 10.5. - Rudické propadání, jeskyně Balcarka
Ráno po snídani vyrážíme pěšky na naučnou stezku Rudické propadání. Jdeme kolem bývalé Salmovi huti až k samotnému propadání, kde Jedovnický potok mizí v do hlubin skály. Na pád vody do hlubin koukáme z různých míst, lezeme s klukama po skalách a hlídáme, aby nám někde ve skále také nezmizeli.
Pokračujeme ke skalnímu útvaru Kolíbky. Na tomto místě žili pravěcí lidé. Vyndaváme čelovku a procházíme nějaké chodby místní jeskyně. Je to velké dobrodružství. Pak jdeme do nedaleké obce Rudice, k místnímu větrnému mlýnu. Nejprve dáváme malé občerstvení, pak jdeme na prohlídku mlýna. Máme to s výkladem.
V přízemí je typická obytná světnička z konce 19. století, kdy se stavěl mlýn. V prvním patře je geologická expozice a historie těžby rudy, ve druhém patře pak speleologická expozice. Na závěr ještě koukáme pomocí 3D brýlí na film o přírodě Moravského krasu.
Vyrážíme zpět do Jedovnice, kde dáváme pozdní oběd. Po něm asi hodinku relaxujeme na penzionu. Pak sedáme do auta a jedeme se podívat do jeskyně Balcarka. Kupujeme lístky. Před prohlídkou ještě stíháme kafe v místním bufetu, kluci dávají zmrzlinu. Jeskyně je hodně členitá, úzké křivolaké hodby v různých patrech. Jeskyně je opravdu hodně bohatá na krápníkovou výzdoba. Je to úplně něco jiného než včerejší jeskyně Punkevní.
Po prohlídce Balcarky ještě jedeme na protější kopec s větrným mlýnem, kde se chvíli kocháme na vyhlídce výhledy do kraje. Vracíme se zpět do Jedovnice, kde máme od šesti zamluven bazén v našem penzionu. Po koupačce vyrážíme na večeři znovu do restaurace Barachov. Bereme s sebou staré rohlíky a krmíme na Olšovci kachny. Pak cesta zpět, uspávání, hokejové mistrovství světa - porážíme Švédy 5:2 :-).
Videa nejsou k dispozici.
DEN 3 - Sobota 11.5. - Křtiny, jeskyně Výpustek, Kanice
Dneska máme sraz s Kutnerky ve Křtinách. Jdeme společně k jeskyni Výpustek. Tam kupujeme lístky, dáváme piknik a pak už nás čeká prohlídka jeskyně. Výpustek je prezentován jako tak trochu jiná jeskyně a je to velká pravda. V této jeskyni není žádná krápníková výzdoba, ale je zde protiatomový kryt.
Bylo zde tajné pracoviště české předválečné armády, poté Wermachtu a pak i lidové československé armády. Velké prostory jeskyně byly využívány jako továrna na výrobu leteckých součástek. Je zde i velmi skromné zázemí pro pobyt 250 vojáků, velitelský štáb, všemožné technické místnosti na případnou dekontaminaci, úpravu vzduchu apod.
Prohlídka je hodně dlouhá a kluky to moc nebaví, takže jsme vlastně rádi, že už jsme venku. Jdeme se ještě podívat na místní expozici s různými interaktivními naučnými panely. U dětí vítězí imitace krasového sifonu, který je možné využívat jako dětskou prolézačku.
Vracíme se do Křtin. Jdeme přes park se sochou Cyrila a Metoděje k zámecké restauraci, kde dáváme pozdní oběd. Sedíme venku. Po obědě se jdeme podívat do místního poutního kostela od Santiniho. Je to nádherná, prostorná, prosvětlená stavba. Zrovna zde probíhá mše.
Pak jedeme do Kanic na návštěvu ke Kutnerkům. Jdeme se nejdříve podívat na jejich ovečky v nedalekém výběhu, pak jsme u nich doma a zahradě. Kluci jsou nadšení, hrají si s holčičkama a s jejich morčaty, skáčou na trampošce. Navečer se vracíme do Jedovnice. Večeříme dnes na penzionu, už se nám nikam nechce. Uspávání, hokej - porážíme Norsko 7:2 :-).
Videa nejsou k dispozici.
DEN 4 - Neděle 12.5. - Skalní mlýn, Kateřinská jeskyně
Ráno balíme, dáváme věc do auta, opouštíme penzion. Jedeme na Skalní mlýn. Parkujeme a jdeme na prohlídku Kateřinské jeskyně. Na prohlídce jsme jen mi a jedna další rodinka. Po včerejším Výpustku nás čeká velká změna - je zde mnoho krápníků, a to těch nejzajímavějších - stalagnátů (sloupů). Je zde také největší podzemní dóm přístupný veřejnosti, kde se konají koncerty i svatby a také skalní útvar připomínající čarodějnici.
Po prohlídce jeskyně jdeme na oběd. Poté kupujeme lístky na vyjížďku vláčkem, po které Víťa touží od prvního dne dovolené, kdy vláček viděl u Punkevní jeskyně. V Punkevní jeskyni jsme už byli, takže jedeme jen vláškem tam a pak zase zpět na Skalní mlýn. Kluci si to moc užili.
Jdeme ještě navštívit místní dům přírody Moravského krasu. Je zde velká interaktivní expozice Moravského krasu. Děláme různé kvízy, úkoly. Klukům se nejvíce líbí obrazovka, na které je jeskyně Moravského krasu s jejím okolím. Na obrazovce je možné mačkat různé scénáře, co se dá dělat v této krajině a co je z toho špatně a co dobře - např. intenzivní turismus, bydlení na dosah přírody, intenzivní zemědělská činnost a nejoblíbenější technoparty :-).
Loučíme se s Moravským krasem a vyrážíme zpět do Tábora. Dáváme krátkou zastávku u csterciánského kláštera Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova. Navečer jsme v Táboře. Bylo to moc fajn.
Videa nejsou k dispozici.